شرایط لازم جهت ثبت شرکت سهامی عام در ایران

یکی از شرکت‌هایی که در ایران به ثبت می‌رسد، شرکت سهامی نام دارد. شرکت سهامی به دو نوع سهامی خاص و سهامی عام تقسیم می‌شود. برای ثبت شرکت‌های سهامی عام نیاز به شرایط مشخصی است. باید مدارک لازم را برای ثبت این شرکت فراهم کرد و شروط لازم برای ثبت شرکت را در نظر گرفت. در این مطلب سعی داریم شما را با این شرکت بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

ثبت شرکت سهامی عام

برای ثبت شرکت سهامی عام باید حداقل پنج نفر شریک به عنوان سرمایه‌گذار و پنج نفر به عنوان هیئت مدیره وجود داشته باشند. حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت این شرکت‌ها پانصد هزار تومان است. سرمایه اولیه توسط موسسین شرکت و مردم تامین می‌گردد. اگر پس از تاسیس شرکت سرمایه اولیه کمتر شود باید در سال اول تاسیس این سرمایه تامین شود.

اگر چنین نشود این شرکت در معرض انحلال قرار می‌گیرد. برای ثبت این شرکت‌ها نباید سهم سرمایه موسسین کمتر از ۲۰ درصد سهام کل شرکت باشد. پیش از به ثبت رساندن این شرکت‌ها باید ۳۵ درصد از سرمایه اولیه در یکی از بانک‌ها سپرده شود. گواهی سپرده بانکی برای ثبت شرکت نیاز است.

پس از این شروط باید اساسنامه شرکت به تصویب رسد. اولین مدیران و بازرسان شرکت در این مرحله انتخاب می‌شوند. مدیران انتخاب شده باید به صورت مکتوب رضایت خود را از قبولی ارائه دهند. پس از آن اساسنامه و اظهارنامه شرکت به امضای تمامی مسئولین در می‌آید. فرم‌های پذیره‌نویسی سهام نیز باید تایید و ثبت گردند.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت

برای ثبت این شرکت‌ها نیاز به مدارکی است. از این مدارک می‌توان به دو نسخه اظهارنامه و اساسنامه شرکت اشاره کرد. دو نسخه اعلامیه پذیره‌نویسی و گواهی بانک مبنی بر سپرده‌گذاری از دیگر مدارک لازم هستند. در اظهارنامه باید اطلاعات دقیقی وجود داشته باشد. ‌اطلاعاتی مانند نام شرکت، هویت کامل موسسین و مکان شرکت، موضوع شرکت از جمله این اطلاعات هستند.

در این برگه باید مبلغ سرمایه شرکت و میزان نقدینگی، تعداد سهام بی‌نام و با نام و خصوصیات و امتیازات سهام ذکر شوند. میزان تعهد هر مسئول و مبلغ پرداختی هر یک نیز باید به طور کامل مشخص شود. مرکز اصلی شرکت و مدت شرکت نیز از دیگر بیانات هستند. باید تمامی این مدارک به طور کامل فراهم شوند تا بتوان یک شرکت سهامی عام را در مدت کوتاهی به ثبت رساند.

ثبت به چه صورت انجام می‌شود؟

برای ثبت شرکت سهامی عام باید به تمامی شروط لازم توجه کرد. پس از اطلاع از شرایط، باید مدارک لازم را تهیه کرده و به یک موسسه ثبت شرکت مراجعه کرد. موسسه‌های زیادی در این زمینه‌ فعالیت دارند. نکته مهم برای ثبت این شرکت‌ها انتخاب راه کوتاه‌تر و موسسه معتبرتری است. مجموعه ما شرایط لازم را برای به ثبت رساندن این شرکت‌ها در اختیار شما قرار خواهد داد. کارشناسان، مشاوره لازم را در اختیار شما قرار داده و با هزینه‌های بسیار کم نسبت به ثبت شرکت شما اقدام خواهند کرد. برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

سخن پایانی

یکی از انواع شرکت‌هایی که امروزه برای اهداف گوناگون به ثبت می‌رسد شرکت سهامی عام نام دارد. این شرکت‌ها با شرایط خاصی به ثبت رسیده و باید تمامی شروط لازم را برای ثبت آن داشته باشد . برای فراهم کردن مدارک نیز باید دقت زیادی داشته باشید تا هیچ ایرادی در آن‌ها وجود نداشته باشد. جهت ثبت این نوع شرکت‌ها باید مدارک ثبت شده را ارائه کرده و منتظر ثبت شرکت بمانید. برای دریافت نحوه ثبت شرکت با ما تماس بگیرید. منتظر دیدگاه شما هستیم.نويسنده : پسر آریایی