چه دارویی برای زخم پای دیابتی خوب است؟

چه دارویی برای زخم پای دیابتی خوب است؟ (What is the best medicine for diabetic foot ulcers)


امروزه با پیشرفت علم به ویژه در حیطه ی پزشکی، بیشتر بیماری ها قابل پیشگیری و حتی درمان هستند. دیابت نیز یکی از بیماری های شایع است. نوع ۲ آن می تواند با تغییر سبک زندگی و داشتن رژیم غذایی سالم، تا حد زیادی بهبود یابد و حتی درمان شود. اما در صورتی که این بیماری کنترل نشود، ممکن است عوارضی از جمله زخم پای دیابتی را برای فرد مبتلا ایجاد کند. یکی از انواع این زخم ها، زخم پا است که حدود یک چهارم از بیماران دیابتی را درگیر می کند.


توصیه ی مهم:


این زخم ها نوعی زخم باز هستند که در اثر از بین رفتن بافت پوست و نمایان شدن لایه های زیرین ایجاد می شوند.

به همین علت مراقبت های ویژه ای را باید برای کنترل آن ها انجام داد.

این مراقبت ها با درمان های خانگی و مواردی همچون رژیم غذایی و ورزش انجام نمی شوند. بلکه باید به شیوه ی تخصصی با آن ها برخورد کرد.


انواع زخم پای دیابتی


زخم پای دیابتی ۴ گونه است که شناخت نوع آن به چگونگی درمان کمک می کند.


زخم های نوروپاتیک (Neuropathic ulcers): این نوع زخم ها زمانی به وجود می آیند که نوروپاتی دیابتی ناشی از آسیب عصبی باعث شود که فرد دیابتی در اثر آسیب احساس درد نکند. عدم احساس درد اغلب منجر می شود زخم قبل از اینکه فرد حتی از وجود آن آگاه گردد، پیشرفت چشمگیری داشته باشد. به همین دلیل مهم ترین نکته در پیشگیری از ایجاد زخم پای دیابتی، چک کردن و کنترل بدن بیمار است. قسمت های دارای بد شکلی در پا و انگشتان پا، میخچه، پینه ها و نواحی در معرض فشار های مکرر محل بروز آسیب بیشتری هستند.

زخم های ایسکمیک (Ischemic ulcers): این زخم ها که تحت عنوان زخم های شریانی نیز شناخته می شوند، نوع دیگری از زخم های دیابتی هستند. این زخم ها ممکن است به دلیل عدم جریان خون به صورت منظم و سالم در اندام ها ایجاد شوند. هنگامی که یک زخم در نتیجه ی آسیب به اندام ایجاد شود، فقدان جریان خون، بهبودی آن را دشوار می کند.

زخم های نوروایسکمیک (Neuroischemic ulcers): این نوع زخم ها زمانی ایجاد می شوند که فرد مبتلا هم زمان به مشکل عروقی و شریانی، و نوروپاتی حسی دچار باشد. درمان این نوع زخم ها سخت ترین حالت درمان زخم دیابت است. چرا که هم عدم احساس درد و هم وجود زخم هایی با بهبودی دیر هنگام، موجب وخامت وضعیت می شود.

زخم های عفونی: عفونت زخم حدود نیمی از بیماران مبتلا به زخم پای دیابتی را درگیر می کند و نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد.زخم پای دیابتی به چه شکلی ایجاد می شود؟


در صورتی که هر گونه آثاری مشکوک به زخم پای دیابتی مشاهده کردید بهتر است بدون فوت وقت به پزشک مراجعه کنید. آثاری همچون قرمزی و سوزش در طول مدت زمان طولانی می تواند موجب بروز این زخم ها شود. سطح زخم باید توسط پزشک بررسی شود تا از میزان وخامت آن مطلع گردد. معمولا زخم های دیابتی از سطح ۰ تا ۵ نمایان می شوند.


۰- بدون زخم باز.

۱- زخم سطحی بدون نفوذ به لایه های عمیق تر.

۲- زخم عمیق تر، رسیدن به تاندون، استخوان یا کپسول مفصلی.

۳- درگیری عمیق بافت ها با آبسه، استئومیلیت (التهاب مخرب استخوان) یا تاندونیت.

۴- قانقاریا در قسمتی از جلوی پا یا پاشنه پا.

۵- درگیری کل پا.


دارو های مناسب برای زخم پای دیابت


در مراقبت از زخم پای دیابتی دو نوع رسیدگی صورت می گیرد. رسیدگی به صورت پانسمان و رسیدگی های دارویی. در ابتدا میزان وخامت زخم توسط متخصص بررسی می شود. پس از آن در صورتی که زخم عفونی شده باشد، آنتی بیوتیک های موضعی و خوراکی، دارو های ضد پلاکت یا داروهای ضد انعقاد توسط پزشک تجویز می گردد. برای پانسمان زخم نیز از دو نوع پانسمان سالین و PRP استفاده می شود. به طور معمول، از پانسمان زخم آغشته به عوامل ضد میکروبی استفاده می شود. زیرا گاز ساده ممکن است به پوست آسیب برساند. برخی از پانسمان ها دارای آلژینات کلسیم هستند که از رشد باکتری ها جلوگیری می کنند. این پانسمان های آلژینات جذب بالایی را برای ترشحات متوسط ​​تا سنگین فراهم می کنند. برای زخم پای دیابتی با بافت در حال مرگ، هیدروژل ها یا پانسمان های حاوی کلاژن و نقره موثرترین هستند.

https://nilsar.com/i-20060/%DA%86%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D8%AE%D9%85-%D9%BE%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%AA%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%9F
نويسنده : پسر آریایی